Władysław Bogacki - życiorys cz.3

Osiągnięcia na polu fotografiki.

Już jako młodzieniec pierwsze próby fotografowania rozpoczyna od 1903 roku. Posidając zmysł i zdolności wrodzone artystyczne i już jako chłopiec a potem jako student zainteresował się nowoczesną formą artystycznego przekazu - fotografią. Wykonywał zdjęcia pamiątkowe, rodzajowe. Pierwszym sukcesem było pierwsze miejsce i złoty medal w 1911 roku we Lwowie na Wystawie Krajowej. Wykonywał również dużo zdjęć podczas podróży zagranicznych. Do dziś można podziwiać piękne zdjęcia w albumach rodzinnych, które znajdują się w Muzeum Fotografii w Janowie Lubelskim. Zdjęcia krajobrazów Włoch, Austrii i Szwajcarii ale również architektury to wspaniałe wizytówki umiejętności artystycznych Profesora. Część tych zdjęć jest zdjęciami streoskopowymi a więć oglądać je możemy tylko w streoskopie. Również w naszym Muzeum możemy w pełni 3D z tamtych czasów takie zdjęcia oglądać.

Talent Profesora rozwijał się szybko czego najlepszym dowodem są kolejne nagrody, odznaczenia i medale brązowe, srebrne i złote , nagrody pieniężne i  rzeczowe między innymi na Pierwszej Polskiej Wystawie Ojczystej w Warszawie - nagroda Ministra Spraw Zagranicznych. Oto kilka opisów z wystaw:

- Lublin 1926 rok - Wystawa Fotografii Krajobrazu Polskiego - "Jednogłośnie przyznajemy Panu odznaczenie w formie wyróżnienia za zbiór nadesłanych fotografii",

- Lwów 1928 rok - Pierwsza Metodyczno Dydaktyczna Wystawa Krajobrazu Polski - " Komitet wyraża podziękowanie serdeczne za wzięcie udziału w Wystawie przez nadesłanie tak pięknych eksponatów, które przyczyniły się wybitnie do uświętnienia i powodzenia Wystawy".

Kolejne wystawy w 1929 roku w  Stanisławowie, Kołomyji, Stryju, Wilnie, Lwowie oraz wystawa ruchoma, za którą Profesor otrzymał wysokie uznanie i wiele wyróżnień. Również udział w wystawach zagranicznych kończył się kolejnymi medalami i dyplomami. Przedstawię prawie pełny spis odznaczeń i dyplomów :

 

Medale złote                                 Medale srebrne

Lwów - 1911 rok                             Bruksela     - 1934 rok

Kraków - 1933 rok                          Barcelona    - 1935 rok

Courtrai (Belgia) - 1936 rok          Bruksela  - 1938 rok

Courtrai (Belgia) - 1937 rok          Sydney (Australia) - 1939 rok

Courtrai (Belgia) - 1938 rok          Barry (Anglia) - 1939 rok

Courtrai (Belgia) - 1939 rok

 

Zapraszam do części 4 życiorysu Profesora - już wkrótce

 

odwiedziło nas 290680 osób
projekt i wykonanie mmCreation.pl