SPMP - fakt

Z ostatniej chwili ! W głosowaniu internetowym moja skromna osoba została wybrana na Sekretarza Stowarzyszenia Polskich Muzealników Prywatnych.

Wielki zaszczyt ale i dużo pracy - zwłaszcza, że stoją przed całym sektorem muzealniczym zmiany Ustawy o Muzeach. To efekt zmian i potrzeb dostosowania sie do nowej rzeczywistości - tak unijnych ale również - to co nas najbardziej dotyczy - własności Muzeów - tworzenia nowych placówek, finasowania, spraw pracowniczych. A wszystko po to by muzealia - stanowiące majątek narodowy - były w sposób jak najlepiej chronione ale i pokazywane, oczywiście z korzyścią dla nich samych, dla właścicieli muzeów ale i dla zwiedzających.

 

Założycielami Stwarzyszenia (wymienię muzea a nie osoby fizyczne) są:

 

- Muzeum Historyczne w Sulejówku

- Muzeum Oręża i Techniki Wojskowej w Kobyłce

- Muzeum Przedmiotów Historycznych i Zapomnianych w Bychowie

- Muzeum Saperski "Explosive" w Gdańsku

- Muzeum Fotografii w Janowie Lubelskim

- Muzeum Techniki Wojskowej i Użytkowej w Rzgowie

- Muzeum Ziemi Makowskiej i Granizonu Różan w Makowie Mazowieckim

- Muzeum Ziemi Włodawskiej w Kołaczach

- Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie

- Świętokrzyskie Muzeum Militariów w Małogoszczu

- Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi

- Muzeum Wału Pomorskiego w Szczecinku

- Muzeum Ziemi Ciechanowskiej w Ciechanowie

- Chotomskie Muzeum Techniki w Chotomowie

 

Spotkanie i I Konferencja Prywatnych Muzealników odbyła się w Ossowie  19-20 września 2015 roku.

Ossów - to szczególne miejsce dla polaka - tutaj rozegrała się decydująca walka Wojny Warszawskiej 1920 roku. Ossów z pieknym Parkiem Kulturowym - Wrota Bitwy Warszawskiej to szczególne miejsce a dla mnie to miejsce w którym o Księdzu Kapelanie Ignacym Skorupka dowiedziałem wiele.  Bój pod Ossowem był najkrwalszym stoczonym na przedmieściach Warszawy.

 

Prezesem Stowarzyszenia został Paweł Zaniewski z Muzeum Oręża w Kobyłce.

Dyskusje o przyszłości prywatnego muzealnictwa, nie raz bardzo "mocne" , o problemach we współpracy z istniejącymi Muzeami - zwłaszcza regionalnymi, o problemach z lokalną władzą i oczywiście o finansowaniu - zdominowały dwudniowe spotkanie. Zaproszonymi Gośćmi Konferencji byli m.in. Dyrektor Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zabytków - Piotr Majewski oraz Dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Piotr Szpanowski.

Muzeum Fotografii w Janowie Lubelskim prezentowałem również w krótkim pokazie multimedialnym oraz prowadziłem dyskusję - "Dygitalizacja muzealiów - metody archiwizacji" . Spotkanie, według uczestników było nie tylko bardzo ważnym ale również koniecznym.

Zapraszam do krótkiej relacji fotograficznej.

odwiedziło nas 432862 osób
projekt i wykonanie mmCreation.pl