Kantor .. Pollesch !!!

Kantor ….Pollesch …. w Janowie Lubelskim.

Różnorodność działań w Galerii Muzealnej przy Muzeum Fotografii w Janowie Lubelskim to pokazywanie innych rodzajów fotografii ale również wielotematowość. Od pięknych krajobrazów do różnych form architektonicznych, od bardzo przemyślanych figur geometrycznych po prezentacje ludzi znanych. Tak też i było 21 kwietnia … Wernisaż wystawy fotografa z Krakowa, wręcz legendarnego Konrada Pollescha pokazuje końcówkę lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia i działania Tadeusza Kantora, człowieka niezwykłego, nieprawdopodobnie twórczego. Kantor niestety nie odnalazł się w ówczesnej rzeczywistości. Profesor Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych wyrzucony przez ówczesne władze za krytykowanie narzucanego tak zwanego realizmu socjalistycznego. Wspaniałe opowieści Przyjaciela zdominowały piątkowy wieczór. A Gości do galerii przybyło wielu od Francji do Równego na Ukrainie, od Lubaczowa do Wielopola Skrzyńskiego, miejsca gdzie Kantor się urodził. Właśnie z Wielopola przybyła delegacja z Muzeum Tadeusza. Janów Lubelski godnie prezentował Burmistrz Krzysztof Kołtyś – bardzo dziękuję.

„Kontakty z Kantorem nie należały do najłatwiejszych…..” – podczas spotkania w ambasadzie w Berlinie źle zachowujący się ambasador usłyszał, że „albo ja albo on” i pokazując swoją kulturę opuścił spotkanie.

O samej wystawie, którą autor uważa za typowo rejestrującą teatr Cricot a nie bardzo artystyczną Tadeusz Kantor powiedział – „ Nie proszę Pana, taki świat zobaczy każdy, komu kropla rosy wpadnie w lesie do oka. Pana zasługą jest tylko to, że obraz taki udało się Panu zatrzymać i na kliszy fotograficznej utrwalić. Pięknie!”.

Wystawę w Galerii naszej można oglądać tylko do 4 maja. Zapraszam .

 

Dziękuję Wszystkim za pomoc. Za dodanie akcentów muzycznych Ewie Białoń i Przemkowi Wójcikowi, Muzeum Regionalnemu w Janowie za wypożyczenie ławki – miastu, Nadleśnictwu Janów Lubelski, Bankowi Spółdzielczemu w Janowie Lubelskim, firmie Max Elektro Romana Oleszko za pomoc finansową. Alexowi Kharvat z Równego na Ukrainie za fantastyczną wyrzeźbioną figurę fotografa , Muzeum Tadeusza Kantora za przyjazd, zaproszenie oraz upominki.

odwiedziło nas 800398 osób
projekt i wykonanie mmCreation.pl