I Konferencja Muzealników Prywatnych "OSSÓW 2015"

W dniach 19-20 września 2015 roku odbędzie się w Kobyłce pod Warszawą I Konferencja Muzealników Prywatnych. Obecnie zarejestrowanych jest w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego około 128 prywatnych muzeów. Muzea te - choć jako oficjalnie zarejestrowane - nie uczestniczą w żadnym dofinasowaniu ze strony państwa polskiego. Same muszą sobie radzić choć wyzwania obecnych czasów są ogromne. To ewidencjonowanie zbiorów, to cyfryzacja itp itd nie pisząc o właściwych formach zabezpieczeń czy choćby reklamy. Dlatego też Konferencja pragnie przypomnieć decydentom, że wśród wielu wspaniale pracujących muzeów państwowych czy samorządowych są również tę samą funkcję spełniające muzea prywatne. "Prywaciarze" postanowili się połączyć i założyć Stowarzyszenie "Eksponat" w siedzibie w Kobyłce pod Warszawą. Założycielami Stwarzyszenia (wymienię muzea a nie osoby fizyczne) są:

- Muzeum Historyczne w Sulejówku

- Muzeum Oręża i Techniki Wojskowej w Kobyłce

- Muzeum Przedmiotów Historycznych i Zapomnianych w Bychowie

- Muzeum Saperski "Explosive" w Gdańsku

- Muzeum Fotografii w Janowie Lubelskim

- Muzeum Techniki Wojskowej i Użytkowej w Rzgowie

- Muzeum Ziemi Makowskiej i Granizonu Różan w Makowie Mazowieckim

- Muzeum Ziemi Włodawskiej w Kołaczach

- Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie

- Świętokrzyskie Muzeum Militariów w Małogoszczu

- Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi

- Muzeum Wału Pomorskiego w Szczecinku

- Muzeum Ziemi Ciechanowskiej w Ciechanowie

- Chotomskie Muzeum Techniki w Chotomowie

to tyle i aż tyle.  Jesteśmy w wspaniałym gronie i miejmy nadzieję, że zgodnie z przysłowiem " razem zrobimy więcej ".

Zapraszam na relacje z Konferencji - ale to wkrótce.