Akademia Odkryć Fotograficznych w Muzeum ?

To był wspaniały czas, pełen inspiracji i wspaniałych rozmów!

Sobota 8 i niedziela 9 stycznia na długo zostanie w pamięci uczestnikom wyjazdowego spotkania Akademii Odkryć Fotograficznych do Muzeum Fotografii w Janowie Lubelskim. Maks Skrzeczkowski z Kazimierza Dolnego (organizator AOF) , Tomasz Młynarczyk z Radzynia (prezes Okręgu Lubelskiego ZPAF), Tomasz Sikora z Warszawy (fantastyczny fotograf – prelegent), Artur Dziwirek z Kielc (prezes świętokrzyskiego ZPAF) wraz z autorami fantastycznych oraz różnorodnych fotografii – od fotografii otworkowej po kosmiczną ( Basia Mazurek, Robert Sołtan, Mirosław Radomski, Marek Kucharczyk, Marek Skowronek, Łukasz Resiak, Natalia Tolochko ) oraz innymi wspaniałymi fotografami z Polski - razem 34 osoby mogły zaznać uczty fotograficznej.

Kolejną i bardzo ważną atrakcją spotkania był film – wywiad z Edwardem Hartwigiem nieżyjącym już 19 lat. Autor – Tomek Sikora nagrał materiał dwadzieścia lat temu, dopiero teraz zdecydował się na pokazanie tego wyjątkowego nagrania. Dwie godziny wywiadu z jednym z najbardziej znanych fotografów Polskich to było coś niesamowitego.

Mini wykład Maksa Skrzeczkowskiego pozwoliły nam szerzej spojrzeć na możliwości jakie daje nam fotografia. Kreatywność, poszukiwanie tematów czy realizacja projektów długoterminowych.

Wszyscy – podzieleni na dwie grupy – mogli obejrzeć Muzeum Fotografii. To następne 3 godziny obcowania z historią fotografii, zapoznania się ze sprzętem , technikami fotograficznymi ale i zdjęciami.

„Gigantyczna kolekcja sprzętu fotograficznego, wyposażenia ciemni i studia oraz przepotężny zbiór fotografii zrobił na nas ogromne wrażenie. Dla właściciela i kustosza Antoniego Florczaka, nie było trudnych pytań. Z wielką pasją opowiadał o unikatowych aparatach, wyrwanych z pożaru albumach fotograficznych czy tajnikach sztuki fotografii. Mogliśmy się zapoznać z bogatym i wyjątkowym zbiorem pamiątek po prof. Władysławie Bogackim.” – to relacja jednego z uczestników zwiedzania Muzeum Fotografii.

Niedzielny spacer po Janowie z przewodnikiem (Jarek Lalik – dziękuję) zakończył się morsowaniem wspólnym z janowskimi morsami.Wymogiem uczestnictwa w spotkaniu było okazanie dokumentu szczepienia przeciw covid.

Dziękuję bardzo restauracji „Hetmańska” oraz pizzerii Familjada LJA za cierpliwość i zrozumienie, Polikarpowi Lis za relację, janowskim morsom za przygarnięcie wędrowców, Andrzejowi Kosikowskiemu z Ostrowca Świętokrzyskiego za prezent dla muzeum, Jarkowi Piotrowskiemu (Foto Serwis w Lublinie ) za słodki „aparat”.

Koledzy z Radzynia zorganizowali przy okazji tego spotkania 20 lecie powstania Radzyńskiego Klubu Fotograficznego „Klatka” – gratulujemy !

Zapraszam do obejrzenia relacji fotograficznej – fotografowali uczestnicy spotkania.

Galeria zaprasza w piątek 14 stycznia na godzinę 18.00 na wernisaż wystawy tym razem malarstwa Honoraty Świderskiej „Splątani”.

Antoni Florczak