54 wystawa - Rejowiec

Piątkowy (24 luty)wernisaż w Galerii Muzealnej przy Muzeum Fotografii w Janowie Lubelskim uważam za bardzo udany. Program - a był dość napięty zrealizowaliśmy. Ilość Gości również była prawie rekordowa.
Po uroczystym otwarciu spotkania o swojej wystawie fotograficznej "Cementownia Rejowiec - wygrała z czasem, przegrała z ludźmi" opowiedział, mieszkający w Ostrowcu Świętokrzyskim Andrzej Kosikowski. Inżynier informatyk, członek Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Fotoklubu Galeria Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu. Następnie głos, bardzo czasami nostalgiczny i wzruszający zabrali przybyli z Rejowca Fabrycznego koło Chełma członkowie Stowarzyszenia "Szansa". Trudne do zrozumienia działania ludzi - decydentów doprowadziły do likwidacji zatrudniającej 1500 osób cementowni. Ostatnie 4 kominy zostały zburzone ostatnio ( pokazywaliśmy film TVP 3 Lublin ).
Kolejnym i bardzo ważnym elementem spotkania było wręczenie certyfikatów Przyjaciela Muzeum Fotografii osobom, które w wyniku decyzji Zarządu Fundacji otrzymali za 2022 rok. Pomoc finansowa w obecnych trudnych czasach dla instytucji kultury jest bardzo ważną.
Osobiście to wyróżnienie odebrał Burmistrz Janowa Lubelskiego Krzysztof Kołtyś oraz Andrzej Kosikowski. Do uroczystego zdjęcia zaprosiliśmy Andrzeja Blachę (certyfikat odebrał już wcześniej), a kolejny czeka na Nadleśniczego Waldemara Kuśmierczyka.  
Następnie Burmistrz Kołtyś zaprezentował nowy herb naszego miasta. Wielu nawet Jankowiaków nic nie słyszało o tej bardzo ważnej zmianie. Poprzedni niezgodny był z zasadami heraldyki a na ostatniej sesji Rady Miasta  radni przyjęli ten - już zatwierdzony przez specjalną Komisję Heraldyczną .
Przed następnym wydarzeniem przygotowanym tym razem przez kolegów z Ostrowca Świętokrzyskiego mogliśmy usłyszeć krótki koncert mojego wnuka Piotra Dobosza na pianinie.  Gromkie oklaski zaskoczyły na pewno Piotrusia ale i również nas dziadków. Bardzo cieszymy się, że mógł uatrakcyjnić spotkanie co było miłym akcentem . Szanujmy pasje wszystkich.
Po przerwie mogliśmy zapoznać się z prawdziwymi pasjonatami nie tylko fotografii ale tym razem ….  i rowerów. Zorganizowana w 2019 wyprawa w Karpaty Ukraińskie i wjazd -wprowadzenie rowerów z bagażami przy 50 stopniowej temperaturze na Górę Popa Iwana (Biały Słoń ) 2022 m npm to wielki wyczyn. Fantastycznie zrobiony i w bardzo wesołym nastroju film pokazany z komentarzem aktorów wyprawy , choć trwający prawie godzinę pozwolił wszystkim zapoznać się z dziką i piękną przyrodą Karpat Ukraińskich , z przyjacielskim tubylcami i z oczywiście pasją samych aktorów. Po zakończeniu zebrani zadawali mnóstwo pytań i dyskusja trwała długo. Bardzo grupie z Ostrowca dziękuję.
Wszyscy, którzy po raz pierwszy nas odwiedzili mogli zwiedzić Muzeum, oczywiście ze mną jako przewodnikiem.
Ze względu na przypadającą właśnie w piątek rocznicę napaści sowietów na Ukrainą mogliśmy wszyscy uczestniczyć w  wideokonferencji z Alexem Kharvat z Równego. Alex, przyjaciel naszego muzeum  wielokrotnie odwiedził nas z swoimi wystawami („Czarnobyl”, „Live Press Foto”) . Mamy nadzieję, że po zakończeniu wojny będziemy współpracować i jeszcze wiele dobrego zrobimy wspólnie.
Dziękuję wszystkim za przybycie, czynne uczestnictwo.

Kolejnym wydarzeniem będzie już 17 marca spotkanie z bardzo interesującym artystą fotografem Łukaszem Resiakiem z Lublina i z jego całkowicie inną fotografią. Łukasz jest muzykiem a atrakcją dodatkową podczas wernisażu będzie koncert kwartetu smyczkowego.  Już zapraszam – piątek 17 marca o godzinie 18.00

odwiedziło nas 781130 osób
projekt i wykonanie mmCreation.pl